تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - مدل‌های ارائه شده برای دیاپیریسم نمک

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

3 4 . مدل‌های ارائه شده برای دیاپیریسم نمک

برای نحوه شروع حرکت، صعود و رسیدن به سطح دیاپیر‌ها مدل‌هایی ارائه شده است که ظاهراً مشابه به هم می‌باشند اما در واقع باهم تفاوت‌های اساسسی دارند. این مدل‌ها شامل مدل Trusheim و مدل Podladcikov et al، می‌باشد.

 

 

1 - مدل Trusheim : Tresheim (1960) برای تشکیل دیاپیرها سه مرحله توصیف نموده است که بصورت زیر می‌باشند:

·    مرحله بالشتی (pillow stage): در این مرحله رسوبات نمکی که بوسیله رسوبات ضخیمی پوشیده شده‌اند بر اثر وزن رسوبات پوشاننده و ایجاد نیروی شناوری شروع به جریان یافتن می‌کنند. Trusheim فرض کرده است که لایه‌های پوشاننده توده نمکی بصورت ویسکوز عمل می‌کنند. در اثر حرکت نمک لایه‌های پوشاننده نازکتر شده و شیب ملایمی را پیدا می‌کنند (شکل C13 ). در این مرحله لایه‌های I لایه‌هایی می‌باشند که قبل از حرکت دیاپیر رسوب کرده‌اند و رسوبات پوشاننده لایه نمکی می‌باشند.

·    مرحله دیاپیری (diaper stage): این مرحله با ادامه صعود دیاپیر و نفوذ آن به داخل لایه‌های پوشاننده همراه می‌باشد (شکل B13). لایه های II در این مرحله یعنی مرحلی میانی حرکت دیاپیر رسوب کرده‌اند. این لایه‌ها بر روی دیاپیر نازک لایه بوده و به سمت دامنه دیاپیر ضخیم‌تر می‌شوند.

·    مرحله بعد از دیاپیر (postdiapir stage): در این مرحله دیاپیر به بالا صعود کرده و حرکات جانبی آن باعث گسترش جانبی دیاپیر می‌شود (شکل A13). لایه‌های III در این مرحله رسوب کرده اند. این لایه‌ها در بالای دیاپیر خیلی نازک می‌باشند و حتی اگر سرعت صعود دیاپیر بیش از سرعت رسوبگذاری باشد، در بالای دیاپیر دیده نمی‌شوند.

Trusheim  علت ایجاد دیاپیر را نیروی شناوری در نظر می‌گیرد.

2 - مدل Podladchikov et al: این مدل بر اساس مدل Trusheim بوده و برای حالتی در نظر گرفته شده است که سنگ‌های پوشاننده لایه نمکی دارای رفتار شکننده بوده و نیروهای تکتونیکی در تشکیل دیاپیر دخالت دارند. این مدل دارای سه مرحله برای تشکیل دیاپیر است که عبارتند از:

·    مرحله بالشتی (pillow stage): این مرحله با ایجاد کشش در ناحیه شروع می‌شود و کشش باعث نازک شدن و ایجاد شکستگی و گسل‌های عادی می‌شود و نمک به فضاهای ایجاد شده نفوذ می‌نماید (شکل 14).

·    مرحله دیاپیری (diaper stage): در مرحله دیاپیری، دیاپیر به داخل سنگ‌های پوشاننده نفوذ کرده و لایه های در بر گیرنده دیاپیر به سمت پایین سابسیدنس می‌کنند (شکل 15).

 

·    مرحله بعد از دیاپیری (postdiapir stage): در طی این مرحله راس دیاپیر به بالای سطح منطقه صعود می‌کند و نیروی تکتونیکی صعود دیاپیر را انجام می‌دهد (شکل 16).

 

شکل 13 . مدل trusheim برای تشکیل دیاپیر

شکل 14 . مرحله بالشتی، صعود دیاپیر در مدل Podladchikov.

شکل 15. مرحله دیاپیری، صعود دیاپیر در مدل Podladchikov.

 

شکل 16 . مرحله بعد از دیاپیری، صعود دیاپیر در مدل Podladchikov (A و B).
               


نوشته شده توسط :esi s در پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389 و در 04:08 بعد از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:دیاپیرها ،دیاپیرهای ایران ،3 – 4 . مدل‌های ارائه شده برای دیاپیریسم نمک ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ