تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - دیاپیریسم

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

 

1 - دید کلی

در استفاده های معمول، نمک به مجموعه سنگ‌های تشکیل شده از هالیت (NaCl) اطلاق می‌شود. نمک دارای رفتار مکانیکی ضعیفی می‌باشد و تحت نیروها همانند مایعات، جریان می‌یابد. نمک حتی در نرخ‌های بالای استرین نیز جریان می‌یابد. بعلاوه نمک نسبتاً غیر قابل متراکم شدن است بطوری که از سنگ‌های کربناته و سنگ‌های سیلکاته معمول، دانسیته پایین‌تری دارد. به دلیل نامتراکم بودن و رفتار مکانیکی شبیه مایعات، نمک‌ها در بسیاری از شرایط‌های زمین‌شناسی ناپایدار بوده و جریان می‌یابند.

 

نیروهای اولیه برای جریان یافتن مجموعه‌های نمکی نیروی بارگذاری تفریقی است که بوسیله نیروی ثقلی یا گرادیان حرارتی و یا جابجایی اجباری یکی از مرزهای مجموعه نمکی نسبت به مرز دیگر آن تولید می‌شود. نیروی شناوری که سابقاً به عنوان نیروی اصلی رانش مجموعه‌های نمکی مطرح می‌شد، در بسیاری از مجموعه‌ها دارای درجه اهمیت ثانویه است.

در مقابل جریان سنگ‌های نمکی دو فاکتور مقاومت می‌کنند. مقاومت سنگ‌های پوشاننده مجموعه نمکی و مقاومت کشیدگی مجموعه نمکی در مرز مجموعه با سنگ‌های در بر گیرنده. مجموعه نمکی زمانی جریان می‌یابد که نیری رانش بر این نیرو‌های مقاومتی غلبه داشته باشد.

برای اینکه مجموعه نمکی بتواند در بین سنگ‌های پوشاننده خود جایگیری نماید سنگ‌های پوشاننده مجموعه نمکی باید حذف گرددند و یا اینکه جابجا شوند. جایگیری مجموعه نمکی ممکن است بوسیله کشش، فرسایش، یا بالاآمدگی سنگ‌های رویی و یا بوسیله راندگی سنگ‌های پوشاننده به همراه مجموعه نمکی صورت گیرد.

زمانی که نمک به سطح می‌رسد بوسیله دیاپیریسم منفعل به صعود خود ادامه می دهد و بصورت یک انباشته از رسوبات نمکی در اطراف دیاپیر رشد می‌کند. اگر سرعت صعود دیاپیر بالا باشد باعث گسترش سطحی رسوبات نمکی می‌شود که ورقه‌های نمکی نابرجا را بوجود می‌آورند.

به دلیل اینکه نمک از نظر رفتار مکانیکی ضعیف است تغییرشکل در آن بصورت ناحیه‌ای می‌باشد. در نواحی کششی، دیاپیرها در طول محورهای گرابن صعود می‌کنند و فضاهایی را پر می‌کنند که بوسیله نازک شد که پوسته و جدایش بلوک‌های گسلی ایجاد شده‌اند. نمک هم در نیروی رانش ثقلی و هم در نیروهای کششی سنگ‌های بیسمنت، به عنوان یک سطح جدایشی (detachment) عمل می‌کند. در نواحی فشاری، مجموعه نمکی اصولاً بصورت کوتاه شدگی جانبی شروع به صعود می‌کند و این صعود بوسیله خمش و شکسته شدن سنگ‌های پوشاننده مجموعه نمکی تسهیل می‌‌یابد. در این نواحی نیز در غیاب ساختارهای اولیه، مجموعه نمکی به عنوان سطح جدایشی عمل می‌کند. در نواحی فشاری ممکن است برخی از ورقه‌های نمکی بوسیله بلوک فرادیواره گسل‌های تراستی جایگیری نمایند.

از نظر جکسون و تالبوت (1986) ، ساختمانهای نمکی ممکن است به صورت تاقدیس نمکی، بالشهای نمکی، برجستگیهای تیغه مانند نمکی، استوکهای نمکی (Salt stocks) و غیره باشد. شکل گنبد نمکی متغیر است. دیواره بسیاری از گنبدهای نمکی دارای شیب زیاد در حدود 80 تا 90 درجه به طرف خارج است. گنبدهای نمکی متقارن ، کمیاب و اغلب گنبدها نامتقارن و شیب دیواره‌ها در جهت مختلف متفاوت است. مقطع بیشتر گنبدهای نمکی نزدیک به دایره و در بعضی از گنبدها بیضی شکل است. گسترش افقی گنبدها بسیار متغیر و اغلب چندین کیلومتر است (شکل 1).

شکل 1 . انواع اشکال ساختمانی نمک‌ها Jackson and Talbot (1991)
               


نوشته شده توسط :esi s در پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389 و در 04:11 بعد از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:دیاپیر ،دیاپیریسم در ایران ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ