تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - انواع بافت های سنگ های آذرین

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع بافت ها

بافت دانه ایاین بافت ویژه سنگ های آذرین درونی (نفوذی) است و به بافت های هولوکریستالین گفته می شود که در آن بلورها به آرامی و در عمق زمین تبلور پیدا کرده و به طور معمول با چشم غیرمسلح نیز قابل تشخیص باشند.


در بعضی از سنگ های آذرین سیلیسی به ویژه گرانیت پگماتیت ها و گرانوفیرها در گامه های بازپسین انجماد، ماگما به دلیل تبلور همزمان کوارتز با فلدسپات آلکالن، کوارتز به شکل خطوط میخی در فلدسپات دیده می شود. این بافت گرافیک نامیده می شود.

بافت افی تیک: در بعضی از سنگ ها به ویژه گابروها، دیابازها و بعضی از بازالت ها، لت های پلاژیوکلاز در زمینه ای از اوژیت یا پژونیت درشت و نیمه شکلدار جای می گیرند. در مشاهدات میکروسکپی مقطع نازک، لت های فلدسپات که غالباً طول متوسط آنها از قطر پیروکسن فراتر نیست در پیروکسن ها احاطه و محصور می شوند. این نوع بافت آفی تیک نامیده می شود. اگر درازای پلاژیوکلاز بیشتر از پیروکسن باشد و بخشی از بلور پلاژیوکلاز با پیروکسن محصور شود بافت ساب افی تیک به وجود می آید.

 

بافت پورفیریتیکاین بافت ویژه سنگ های آذرین بیرونی است که دربردارندة بلورهای درشت در زمینه ای ریزدانه یا شیشه ای اند. بلورهای درشت فنوکریست یا درشت بلور و بافت پورفیریتیک نامیده می شود. افت اینترگرانولار: در بسیاری از گدازه ها و سنگ های نیمه عمیق به ویژه بازالت ها و دیابازها، زوایای میان فلدسپات ها با دانه های کانی فرومنیزین که در بیشتر موارد الیوین، پیروکسن یا اکسیدهای آهن – تیتان هستند، بی سامان و بدون جهت خاصی پر می شوند.

بافت اینترسرتال: اگر فضای میان فلدسپات ها با شیشه یا کانی های ثانویه بی شکل مثل سرپانتین، کلریت، کلسیت و ... پر شود بافت اینترسرتال خواهد بود.

هیالوپلتیک: نوعی بافت اینترسرتال است. این بافت ویژه گدازه هایی است که فضای میان میکرولیت های فلدسپات که در راستاها ناهمسانند به وسیله شیشه پر شده باشد.

فلتی: بافتی است که در آن زمینه هولوکریستالین بعضی از سنگ های دربرداندة میکرولیت های غالباً فلدسپت به گونه ای تنگاتنگ و فشرده درهم پیچیده اند.

پیلوتاکسیتی: بافتی است که میکرولیت های فلدسپات در نتیجه جریان روانه به تقریب موازی آرایش شده باشد و میان میکرولیت ها، با مواد میکرو – کریپتوکریستالین پر می شود. به این بافت تراکیتی نیز گفته می شود.

حفره و آمیگدال: انبساز گازها در گدازه های آتشفشانی و نفوذی کم عمق حفراتی را پیدی می آورد. به طور معمول این حفرات کروی یا تخم مرغی اند و بسیاری از آنها نامنظم هستند. این حفرات ممکن است با کانی های ثانویه مثل اپال – کلسیدوئن،کلریت، کلسیت و زئولیت پر می شود.

اسفرولیت: درگدازه های سیلیسی به ویژه آنهایی که دارای شیشة زیاد هستند، کانی های شعاعی، سوزنی و فیبری دیده می شود. این شکل بافتی اسفرولیت نامیده می شود.

بافت های دیگری نیز یافت می شوند که بر پایه شکستگی های موجود، کلاستیک گفته می شود. میان این بافت ها، پیروکلاستیک ها به ویژه فراورده قطعه های آتشفشان ها هستند.
               


نوشته شده توسط :esi s در جمعه 3 اردیبهشت 1389 و در 10:37 قبل از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:انواع بافت های سنگ های آذرین ،بافت سنگ های آذرین ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ