تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - انواع سنگهای دگرگونی

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


عمده سنگهای دگرگونی

الف) دگرگونی مجاورتی: محصول دگرگونی مجاورتی غالباً شیستهای لکه دار، هورنفلس، مرمر، اسکارن، سنگهای وابسته به آنهاست:

هورنفلس: معمولاً شامل کوراتز، فلدسپات، پیروکسن، گروسولار و کلسیت است که غالباً هم اندازه هستند. میکا و آمفیبول در هورنفلسها کمتر از شیست ها می باشند. بافت اکثر هورنفلسها موزائییکی است.


اسکارن: در مجاورت مرمر و سنگهای نفوذی

 

ب) سنگهایی که در آنها تغییرات کاتاکلاستیکی و کریستالوبلاستیکی صورت گرفته است:

کاتاکلازیتها: در این سنگها تغییرات کاتاکلاستیک کمتر از میلونیتها است.

میلونیتها: بیشتر شامل پورفیروکلاست (بلورهای شکسته و بزرگ) می¬باشد.

فیلونیتها و شیستهای فیلونیتی: غالباً شامل کوراتز، مسکویت، گرافیت و گارنت است.

سمی شیست: واژه سمی شیست در مورد کاتاکلازیتهای متمایل به شیست استفاده می شود و غالباً شامل دانه های شکسته کوارتز و فلدسپات در زمینه ری کریستالیزه شامل میکای سفید، کلریت، کوارتز، بیوتیت، و اسفن و یا آثاری از دانه های کوراتز، اوژیت، و هورنبلند در زمینه های ری کریستالیزه و جهت یافته می باشد.

 

سنگهای حاصل از دگرگونی از نوع درجه حرارت پایین

اسلیت: این سنگ قسمتی ری‌كریستالیزه است و غالباً شامل كوراتز فیبری، كمی كلریت كه اطراف پورفییروبلاست پیریت متبلور شده‌اند، می‌باشد. در اثر افزایش دگرگونی اسلیت به طرف فیلیت سوق پیدا می‌كند.

فیلیت: این سنگ غالباً به تمامی ری‌كریستالیزه است و شامل كوراتز، میكای سفید، كلریت و كانیهای اپك می‌باشد. بعضی از آنها دارای رگه‌های كوراتز به موازارت شیستوزیته سنگ می‌باشند.

شیست: این سنگ تاماماً ری‌كریستالیزه است و شامل كالك شیست (شیست‌های حاوی كربنات) و گرین شیست می‌باشد (رسنگ سبز این نوع سنگ‌ها بیتر به خاطر وجود كلریت است) و در اثر دگرگون شدن سنگ‌های آذرین بازیك و نیمه بازیك در درجه حرارت پایین تشكیل می‌شوند.

ت) سنگ‌های حاصل از دگرگونی در درجه حرارت بالا و فشار بالا: این سنگ‌ها عبارتند از: شیست‏، گنایس، آمفیبولیت، گرانولیت، اولیوینیت و اكلوژیت.
               


نوشته شده توسط :esi s در جمعه 3 اردیبهشت 1389 و در 10:38 قبل از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:انواع سنگهای دگرگونی ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ