تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - لاتریت وبوکسیت

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


ترکیبات

۱- هیدروکسید آلومینیوم

۲- اکسید آهن

۳- اکسید آلومینیوم

سختی : ۱- ۵/۳

جلاء: تیره


رنگ کانی: قرمز مایل به قهوه ای

رنگ خاکه: قرمز روشن متمایل به قهوه ای

شبکه بلورین: خاکی - توده رسی شکل

محیط تشکیل: از هوازدگی انواع سنگها

موارد مصرف: سنگ معدن آلومینیوم

سنگ معدن آلومینیوم بوکسیت نامیده می شود. معمولا بیشتر سنگهای شدیدا"هوازده, بوکسیت تشکیل می دهند. در بعضی مکانها سنگهای آتشفشانی شدیدا" هوازده معمولا" از نوع بازالت رسوبات بوکسیت را تشکیل می دهند.

۱- لاتریت یا خاک آجرسازی:

لاتریت خاک شدیدا"هوازده ای است که محلول از آن خارج شده است. خاک باقی مانده از کانی های با حلالیت خیلی پائین مانند اکسید آلومینیوم و هیدروکسید آلومینیوم و اکسید آهن غنی است. در این خاکها سیلیکات رس و دانه های ماسه ای کوارتز به مقدار کم وجود داردکه گاهی نیز اصلا" وجود ندارد.

۲- لاتریت آهن دار

الف:سنگهای میزبان :مافیک تا الترامافیک هستند و سیلیکات پایین و آهن بالایی دارند.

ب: کانی شناسی: لیمونیت (مخلوطی از اکسید آهن و کانی هیدروکسید آهن)

ج: کانسنگ آهن لاتریتی,کانسنگ آهن در مقادیر کم که خاکی را مهیا می کند که کانی های رسی آن کم است. ۳۰٪ از وزن کانی شامل آب است که درطول گداختن خارج می شود.

د:رسوب آهن دار لاتریت در برزیل کوبا وهند و آفریقای مرکزی و فیلیپین پیدا می شود.

۳- لاتریت غنی از منگنز:

سنگهای منگنز دار شدیدا" هوازده از سنگهای غنی از منگنز (سنگهای قلیایی که میزان منگنز بالاست و بعضی از رسوبات اقیانوسی ) ورقه های لاتریتی از اکسیدهای منگنزی هستند که گرانزون نامیده می شوند و نسبت به ورقه های لیمونیتی غنی از آهن کمتر معمول اند.

۴- لاتریت نیکل دار:

این نوع رسوبات قبل از اینکه رسوب و کوماتئیتی نیکل دار کشف شود منشا اولیه نیکل بوده است.

الف: ( تا ۹۰٪ سنگ از الیوین است که دارای ۳/.٪ نیکل است ) سنگهای میزبان سنگهای الترامافیک هوازده و دگرگونی شده( سرپانتینی شده هستند) سنگهای الترامافیک سرانجام منجر به تشکیل کانی سرپانتینی نیکل دار به نام گارنیریت می شود.

ب: کانی شناسی سنگ معدن :(۱) سنگ معدن سیلیکات گارنیریت si2o5OH4 )NiMg)3است. نیکل موجود در گارنیریت متغیر است اما گارنیریت می تواند بالای ۵۰٪ درصد نیکل داشته باشد.(۲) سنگ معدن اکسیدی:همچنین نیکل ممکن است توسط اکسید آهن آبدار(لیمونیت) جذب شود. مقدار ۵/۱- ۸/. ٪ نیکل در کانسنگ اکسید شده گزارش شده است.

ج: کالدونین جدید: جزیره ای در جنوب اقیانوس آرام که لاتریت غنی شده از نیکل در سنگهای هوازده و سرپانتینیزه شده سنگهای الترا مافیک گسترش یافته است.

د :درجه و ظرفیت تولید لاتریت نیکل دار جزیره نیوکالدونیا بیش از ۷۵ میلیون تن از کانسنگ های کم رسوبی است که نیکل از ۵/۲ تا ۱۰٪ در جهان متغیر است. از ۴۰ میلیون تن لاتریت نیکل دار ۴/۱ ٪ نیکل تولید می شود.

ه:منطقه بندی : بهترین نوع نیکل در گارنیریت نزدیک سطح کاملا" هوازده شده وجود دارد. در جایی که گارنیریت بلوک های سنگ های الترا مافیک را سیمانی می کندنزدیک خط هوازده شده FE2O3, CR2O3,Al2o3تمرکز یافته اند.

و:تولیدان جانبی:Mn,Co

ن: شرایط تشكیل:موقعیت سنگ معدن به شرایط مساعد هوازدگی و شرایط ژئومورفولوژی بستگی دارد. بهترین  كانسنگ ها در شیب های آرام و ملایم و محل زین ها است.

1) آب وهوای گرمسیری پایدار

2) برونزدگی های وسیع سنگ های الترامافیك

3) در توپوگرافی فلات و شیب 20 درجه كه حركت آب زیر زمینی پایدار و آرام تولید شود.

4) زمان

5- لاتریت آلومینیوم دار( بوكسیت)

سنگ یا خاكی كه ممكن است بیشتر از كانی هیدروكسید آلومینیوم تشكیل شده باشد. بوكسیت از محصولات باقی مانده هوازدگی است. كه وقتی از آلومینیوم بوده و خاك های قلیایی و سیلیس كمی دارند.

الف: سنگ میزبان: معمولا" روی سنگ های با كوارتز كم و نیز با آهن كم تشكیل میشود، نظیر سینیت ها و نفلین سینیت ها و روی سنگ های كربناتی غنی ازرس.

ب: كانی شناسی: گیبسیت ، بوهمیت و دیاسپور. گیبسیت و بوهمیت كانی هایی هستند كه معمولا" در سطح رسوبات دیده می شوند. در حین دیاژنز این كانی ها به دیاسپور تبلور می یابند.

ج: كانی شناسی مواد باطله ( كه برای تولید آلومینیوم زیان آور است) اكسید آهن ، اكسیدهای تیتانیوم، كوارتز و آب

د: شرایط تشكیل : تشكیل بوكسیت احتیاج به سنگ های میزبان مناسب دارد و بخشهایی كه تحت شرایط آب وهوایی گرمسیری هوازده می شود و در نواحی پایدار حفظ می شوند. بیشتر رسوبات بوكسیت رسوبات سطحی هستند.

ه: استخراج : قسمت اعظم بوكسیت از معدن كم عمق روباز استخراج می شود. معمولا" ضخامت رسوبات به 2 تا3 متر می رسد و بسیاری از آنها تبدیل به سنگ نشده اند و نیازی به مواد منفجره ندارد.

و :سن و توزیع بوكسیت: در زمان های مختلف كشف شده است ولی در پالئوزوئیك زیرین و كرتاسه زیرین و میانی و ترشیاری زیرین و میانی بیشتر یافت می شود. این ایالت ها در كراتون های پایداری یافت می شوند كه متحمل هوازدگی در آب و هوای مداری تا نیمه مداری شده اند.

ن: انواع رسوب بوكسیت:

 الف ) خاك رس (تولید 14% ) :در زمین های كارستی و روی سنگهای كربناتی گسترش می یابند.(1) معدن هایی كه آهن بالایی دارند :20% اكسید آهن ، 50% آلومینیوم، 5% تركیب سیلیكاتی و كانی تیتانیوم و ناخالصی های دیگر و 25% آب(2) ظرفیت :چندین صد میلیون تن

ب) لاتریت بوكسیت دار ( تولید 85% ): (1) به طور كلی معدن های محتوی كمتر از 10% اكسید آهن و بیشتر از 25 تا 60 % آلومینیوم(2) ظرفیت : چند صد تن تا صد میلیون تن
               


نوشته شده توسط :esi s در دوشنبه 6 اردیبهشت 1389 و در 02:00 قبل از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:لاتریت و بوکسیت ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ