تبلیغات
سایت دانشجویان زمین شناسی ایران - شرایط فیزیكی و ترمودینامیكی در تشكیل دیاپیرهای نمكی

سلام دوست عزیز امیدوارم مطالب این سایت بتواند راهنمای شما در حل مسائل زمین شناسی باشد و بتواند گوشه ای از سوالات شما را پاسخ دهد. در این سایت همچنین سعی کرده ایم تا لینک دانلود کتاب و نرم افزار کامپیوتر قرار دهیم تا شما در مسائل مختلف خود از جمله مسائل درسی و علمی خود از آنها بهره بگیرید. با امید به این که مطالب خود را بتوانید در این سایت پیدا نمایید آرزوی لحظاتی خوش برای شما داریم.

مدیر وبلاگ : esi s
امروز :
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

3 5 . شرایط فیزیكی و ترمودینامیكی در تشكیل دیاپیرهای نمكی

عواملی كه در انعقاد هسته دیاپیریسم دخالت دارند، متعددند و اصولاً شرایط فیزیكی و ترمودینامیكی حاكم بر حوزه‌های نمكی شامل نقطه ذوب، انجماد، چگالی، تغییرات فشار، حرارت در شكل گیری و حركت دیاپیریسم موثر هستند.

 

 

چگالی نمك: تغییرات چگالی از یك نمك به نمك دیگر مثلاً از قطب كلروره بطرف قطب سولفاته و یا كربناته و غیره كاملاً در پدیده‌ها لوكنیزه موثر می‌باشند.

حرارت در اثر فرونشستن و انباشتگی (Loading) رسوبات رویی در عمق افزایش یافته و نمك بعلت بالا بودن ظرفیت حرارتی ویژه و ضریب انتقال حرارتی پایین میتواند در كنسرو كردن حرارت نقش بسزایی داشته باشد بنحوی كه مواد چسبنده رسی بصورت قطعات پخته آجر مانند دیواره‌های حفاظتی برای گنبدهای نمكی خواهند بود. حرارت بطور كلی در جریان فرآیند دیاپیریسم در استوك‌های نمكی متمركز میگردد.

اعمال درجه حرارت بر حوزه‌های تبخیری بر دو گونه است یكی حرارت حاصل از انباشتگی رسوب، دیگری حرارت حاصل از عمل نیروهای فشاری ـ مماسی كه در هسته مركزی دیاپیر نمكی حفظ می‌شود و چرخشی شبیه جریانهای جابجایی را بوجود می‌آورد و برخلاف تصور اساساً نمك در جهت خلاف نیروی ثقل حركت نمی‌كند ولی در شرایط مایع (Liquid state) میتواند با استفاده از كاپیلاریته رسها در جهت خلاف نیروی ثقل بطرف بالا صعود نماید.

خاصیت روانگری (Viscosity) در اكثریت قریب باتفاق گنبدهای نمكی انواع رسها و مواد آرژیلی در ساختار گنبد دخالت دارند كه باعث بالا رفتن میزان چسبندگی تا میزان 35 الی 42 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع بوده و از طرفی مواد كربناته و نمكها فاقد روانگری هستند و بوسیله سیمانی از مواد رسی محصور میگردند.

فشار و حرارت، در اثر افزایش وزن رسوبات فوقانی گاهی به ضخامت بیش از 10 هزار متر و فشردگی آنها باعث تغییرات درجه حرارت و در نتیجه اعمال نیروهای زمین ساختی و تنش‌های فشاری  مماسی و تغییرات حرارتی می شود كه موجب ذوب مجدد و تبلور دوباره و3 تغییر آرایش كانیهای سنگ و دگرگونی رسوبات قدیمی و جوان میگردد .

 ایجاد حرارت و تمركز آن در هسته مركزی دیاپیر باعث تغییر فازهای سه‌گانه در عبور جسم از حالت جامد به حالت مایع و بخار می گردد . با تغییرات دیفرانسیلی فشار نیز بعلت خمیری بودن مواد همراه نمك در اثر اعمال فشارهای نامتعادل رسوبات رویی، تغییرشكل‌های گوناگون بوجود می‌آید.
               


نوشته شده توسط :esi s در پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389 و در 04:07 بعد از ظهر | [+| نظرات ()  |  
برچسب ها:دیاپیر نمکی ،شرایط فیزیكی و ترمودینامیكی در تشكیل د٥8 ،  |  
آخرین ویرایش:- -  |  

مطالب بخش زمین شناسی سایت از نظر کیفی در چه حدی هستند؟ 


align="center"> target="_blank" href="http://bahar22.com"> style="text-decoration: none; "> face="Tahoma" color="#99CCFF">كدهای جاوا
وبلاگ
style="font-size: 8pt"
lang="en-us"> align="center"> align="center"> style="text-decoration: none">قالب
وبلاگ